تاریخچه بهائیت(2)

پس از مرگ شیخ احمد احسایی،عده ای از شاگردان وی ادعای جانشینی وی را کردند.از این میان شخصی به نام" سید کاظم رشتی"( بعلت اینکه از احترام ومقبولیت بیشتری در بین شاگردان ورهروان شیخیه برخوردار بود)به عنوان مرجع ومقتدای پیروان مکتب شیخیه شناخته شد.البته افراد متعددی از شاگردان شیخ احمد برای خودحوزه ی درس مستقل از یکدیگر داشتند.{ناگفته نماند که نص صریحی از سوی شیخ احمد مبنی بر جانشینی سید کاظم موجود نیست} 

سید کاظم رشتی فرزند سید قاسم در سال 1212در رشت متولد شد ودر حدود شانزده سالگی برای تلمذ نزدشیخ احمد احسایی که در آن زمان در یزدبود شتافت.

 

                                        

وی به امر شیخ احمد متوطن کربلا شده ومشغول تدریس شد. 

بالغ بر150جلد تالیفات دارد لکن آقای مدرسی در کتاب "احسن الودیعه"مینویسد(سید رشتی دارای تالیفات بسیاری است که احدی چیزی از آن نفهمیده است وگویا به زبان هندی حرف میزند....)

وی در شرح شعر یکی از شعرامیگوید:(این مدینه ای عظیم در آسمان است وائمه علیهم السلام در آن ساکن هستند......کوچه ای است که صاحبش به نام شلحلحون....در کوچه است که دارنده آن سگی بنام کلحلحون است و.... )

 

ویژگی های منفی سیدکاظم:

دشمنی با علما 

مرحوم تنکابنی مینویسد:زمانی که در مجلس درس سید کاظم رشتی حاضر می  شدم وز از مذهبش می پرسیدم غالبا فقهارا مذمت کرده وحتی سخن درشت بلکه-العیاذبالله-به فقها شتم میکرد.

وی مرحوم صاحب جواهر را"احمق مستضعف "میخواند واو را شیعه نمی دانست .

همنوایی بادشمنان شیعه

سیدمحمد باقر نجفی مینویسد:

(در حالی که سپاهیان نجیب پاشاحتی به مقدس ترین اماکن شیعه در کربلا احترام نمیگذاشتند ومردم پناهنده درضریح حضرت را هم می کشتند وبا اسب به رواق مطهر هجوم می بردند ومی تاختند  ،خانه سید کاظم رشتی از هر لحاظ در امان وشخص او مصون از حوادث بود وهر که به خانه وی پناهنده می شد مصون از بلا بود.)

 اگر عثمانیها به مرتبه فضل وتقوای سید کاظم احترام میگذاشتند وبا او کاری نداشتند می بایست در مراتب بالاتری به بقاع متبر که امام حسین علیه السلام وشهدای کربلا احترام می گذاشتند.

سرانجام سیدکاظم رشتی در سال 1259 ق عازم سامرا شد.وی پس از دیدار با نجیب پاشا به سختی در بستر بیماری افتاد ودر پی همین بیماری در شب11ذی الحجه1259وفات کرد ودر رواق پائین پای حضرت سید الشهدا علیه السلام دفن شد. 

nbsp;

/ 7 نظر / 40 بازدید
دیده بگشا

سلام تاریخچه بهائیت موضوع خوبی است که به آن پرداخته اید به شرطیکه به زمانحال هم بپرذازید نشانه های بهائیت در زمان کنونی را هم معرفی کنید. اشتفاده کردیم! وبلاگتان به روز باد!

کوچه امید

رمضان مى رود و مى بَرد از کف ما آن که سى روز صفا یافت از او محفل ما رمضان رفت و دریغا که به امضا نرسد طاعتِ ناقصِ ما ، روزه ناقابل ما . . . با سلام خدمت شما بزرگوار ضمن قبولی طاعات و عباداتون پیشاپیش عید سعید فطر را به شما تبریک می گم.[گل][گل]

کوچه امید

[گل][گل][گل][گل] عیدتون مبارک[گل][گل][گل][گل][گل][گل]

فانوس دریایی

سلام ممنونم بابت مطلب روشنگرانه تون موفق باشید یاعلی[گل]

تصمیم

سلام با "مدیریت" زنیامرد؟ مساله این است به روزم